www.fondlar.pl

Ziemniaki od wieków królują na europejskich stołach. Bulwy ziemniaków zostały przetransportowane do Europy w XVI wieku przez Hiszpanów, którzy odkryli roślinę w nowoodkrytej Ameryce. Aktualnie jest to warzywo uprawiane na całym globie, oczywiście, jeśli występuje tam klimat umiarkowany. Jeśli chcemy zacząć uprawę ziemniaków, to powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów rośliny. W Polsce ziemniak pojawił się podczas rządów Jana III Sobieskiego i szybko zyskał uznanie wśród mieszkańców terenów Polski.

Aktualnie, największym producentem ziemniaków są Chiny. Ziemniak jest pożywny i smaczny, dlatego jest tak chętnie spożywany i uprawiany. Ziemniak należy do warzyw dość bogatych w składniki mineralne, przez co względnie dobrze uzupełniają dietę człowieka. Najczęściej występującym składnikiem mineralnym jest potas, a w przypadku witamin, jest to witamina C, która odpowiada za odporność organizmu ludzkiego. Ogromna większość masy ziemniaka to woda oraz cukry.

Uprawa ziemniaka powinna zacząć się już wiosną, najlepiej pod koniec marca, na początku kwietnia. Jędrne bulwy posłużą nam za sadzonki. Przed posadzeniem rośliny powinniśmy dokładnie przeszukać teren w poszukiwaniu chwastów i jak najprędzej się ich pozbyć. Niezbędne jest także spulchnienie podłoża. Sadzenie ziemniaków polega na stworzeniu odpowiednich, oddzielonych od siebie rzędów, w których równomiernie będziemy rozkładać bulwy.

Najlepiej pod uprawę ziemniaka wybrać miejsce mocno nasłonecznione, które dodatkowo nie będą zbyt wietrzne. Ziemniak najlepiej czuje się w lekko kwaśnej glebie, która do tego jest lekka. Do nawożenia uprawy powinniśmy wykorzystać obornik i kompost, ponieważ naturalne metody zagwarantują nam dobry smak bulw. Istotne jest także nieustanne pielęgnowanie ziemniaków, co oznacza dokładne usuwanie chwastów oraz szkodników, w tym niezwykle popularnej i szeroko rozpoznawanej stonki ziemniaczanej. Wydobycie plonów powinno odbywać się w słoneczny dzień, gdyż wtedy ziemniaki wyschną na słońcu przed wsadzeniem ich do miejsca przechowywania.

.

ciech agro