Dzięki specjalistycznym narzędziom i środkom ochrony roślin jesteśmy w stanie podjąć walkę z chwastami. Każdy rozpoczynający się sezon wegetacyjny jest dla nas początkiem ciężkiej pracy w ogrodzie. Nie ma uniwersalnej metody na zwalczenie chwastów, które wyrastają wszędzie zabierając naszym roślinom składniki pokarmowe, światło i wodę, ograniczając przestrzeń życiową. W niedużych ogrodach możemy próbować usuwać je ręcznie, kiedy tylko zauważymy pojedyncze egzemplarze, ale przy ich dużej ilości wspomożemy się raczej narzędziami ogrodniczymi.

Są do tego przeznaczone specjalne łopatki, które pozwalają na usunięcie poszczególnych roślin razem z korzeniami. Przy nieco większym obszarze watro użyć wideł amerykańskich, bo nimi dość sprawnie możemy wydobywać z ziemi jeszcze słabo ukorzenione uciążliwe rośliny. Natomiast, gdy chwasty zaczynają wyrastać na wypielęgnowanych i już zagospodarowanych rabatach dobrze jest skorzystać z oprysków herbicydowych działających dolistnie. Podawany preparat wnika przez liście w rośliny i stopniowo przemieszcza się do ich korzeni, wtedy chwasty obumierają.

Substancje układowe należy stosować bardzo ostrożnie i precyzyjnie, żeby nie uszkodzić naszych roślin użytecznych rosnących bardzo blisko. Dobrym środkiem do pozbycia się natrętnych intruzów jest ściółkowanie gleby wokół roślin i na rabatach. Dość gruba warstwa np. kory lub skoszonej trawy nie pozwoli na wzrost i rozwijanie się chwastów, które bez dostępu do światła zżółkną i zginą.

https://mebledoogrodu.eu/meble-ogrodowe-c-13.html www.lanksch.de