wyjatkowydom.pl

Obrus to jedno z najważniejszych akcesoriów, zdobiących stół w jadalni, salonie bądź kuchni. To na niego zwróci uwagę każdy, kto wejdzie do pomieszczenia i tym samym wyrobi sobie opinię o właścicielu domu. Z tego powodu wybór obrusu to nie lada wyzwanie, a wiele osób decyduje się na kupno pięknych, bogato zdobionych materiałów, których pozazdroszczą im goście oraz sąsiedzi. Aby jednak ich świetność trwała jak najdłużej, trzeba jeszcze odpowiednio o nie zadbać. Większość obrusów ma białą barwę.

W związku z tym, trzeba dobrać do nich odpowiedni środek piorący, by nie pozwolić na powstanie niechcianych zabrudzeń. Zwykle używa się więc proszku bądź kapsułki, przeznaczonej wyłącznie do prania białych tkanin. Obrusy mogą być wykonane z różnorodnych materiałów, choć największą popularnością cieszy się chyba bawełna. Nakrycia z tego materiału powinno się najpierw wygotować w temperaturze 95 stopni, następnie wykrochmalić oraz wymaglować. Dzięki temu obrus (zwłaszcza jeśli jest biały), nabierze lepszego wyglądu, a przy tym nie trzeba go będzie prasować.

Jeśli chodzi o obrusy lniane w kolorze białym lub kremowym, najlepiej wyprać je w temperaturze 95 stopni wraz z opcją gotowania. Barwne obrusy najlepiej prać w temperaturze 40 stopni lub, jeśli pralka ma taką opcję, w trybie do tkanin delikatnych. Dzięki temu kolor się nie spierze, a tkanina zachowa swoje właściwości. Len nadaje się też doskonale do krochmalenia, co pozwoli obrusowi stać się nieco bardziej sztywnym. Jeśli chodzi natomiast o proces prasowania, najlepiej jest wykonywać tę czynność na mokro, by nie ryzykować przypalenia tkaniny.

Konfekcja pościelowa wyposażenie łazienek stargard