Czasami ludziom wydaje się, że fajnie urządzić można tylko duże ogrody. Tu postawić jakiś skalniak, tam wytyczyć ścieżki, może jakiś labirynt albo oczko wodne, a do tego różnorodność kwiatów, które mają sprawić, że w takim ogrodzie naprawdę dobrze będzie się odpoczywało. Owszem, im większy ogród, tym większa możliwość jego ciekawej aranżacji, nie mniej musimy wiedzieć, że nawet niewielkie ogrody można ciekawie urządzić, jeśli tylko poświęcimy na to trochę czasu. A jeśli sami nie mamy pomysłu, w jaki sposób moglibyśmy to zrobić, to zawsze możemy o pomoc poprosić specjalistów w tej dziedzinie.

Jakie rozwiązania?

Przede wszystkim przy małych ogrodach powinniśmy wykorzystywać niewielkie krzewy, takie które nie będą się zbytnio rozrastały i jeśli już, to będą szły bardziej w górę niż poziomo.

Dodatkowo warto tak rozplanować całą przestrzeń, aby móc wykorzystać każdy jej skrawek. Jeśli dobrze to zaaranżujemy, to może się okazać, że nie będziemy mieli problemów, aby postawić tam niewielki stolik i krzesła, tak abyśmy mieli swoje miejsce, gdzie będziemy mogli odpoczywać po całym dniu w pracy. Dodatkowo jeszcze trzeba powiedzieć, że w takim małym ogrodzie musimy się zdecydować na jedną rzecz. Albo robimy ciekawy skalniak albo wybieramy oczko wodne. Im więcej różnych elementów będziemy chcieli umieścić na małej powierzchni, tym większe będzie to sprawiało wrażenie chaosu i braku zdecydowania.

Tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć, bo ogród ma być miejscem, w którym będziemy mogli się wyciszyć i zregenerować, a nie denerwować.

Ciekawe rozwiązania

Jeżeli sami nie do końca wiemy jak powinien wyglądać nasz ogród, to powinniśmy poszukać stron, które oferują nam różnego rodzaju aranżacje tego typu miejsc. Tam będziemy mogli popatrzeć na propozycje aranżacji zarówno dużych, jak i małych ogrow, a więc będzie istniała naprawdę spora szansa na to, że uda nam się znaleźć takie inspiracje, które spokojnie będziemy mogli wykorzystać w swoim ogrodzie. Co więcej, tego typu ogrody wcale nie muszą być drogie, a to oznacza, że na ich przygotowanie może sobie pozwolić naprawdę każdy. Tak naprawdę najważniejszy jest tutaj pomysł, a im lepiej będzie on dopasowany do naszych oczekiwań i do powierzchni, którą mamy zaaranżować, tym bardziej będziemy zadowoleni z efektu końcowego, który uda nam się osiągnąć.

Warto zobaczyć jak możemy urządzić mały ogród. Może się wówczas okazać, że stworzenie przyjemnego miejsca będzie znacznie łatwiejsze niż początkowo nam się wydawało.

www.spotkaniachirped.org.pl