Biedny jak rolnik – to sformułowanie w dzisiejszych czasach raczej nie ma prawa bytu. Jeśli zdarzyło Ci się żałować kolegi, który prowadzi kilkunastu lub kilkudziesięciu hektarowe gospodarstwo, byłeś w błędzie. Bo choć praca jest wyczerpująca, najczęściej zwraca się w postaci dużych pieniędzy. Aby zostać rolnikiem i prowadzić gospodarstwo, należy mieć dużo pieniędzy – kupno ziemi jest w zasięgu tylko nielicznych.

Gdyby tak oszacować cenę gospodarstwa rolnego, okazało by się, że zdecydowana większość rolników jest bogata, a już z pewnością zasilają szeregi klasy średniej. Hektar pola kosztuje około 30 tysięcy złotych – jeśli rolnik dysponuje 50 haktarami, co jest niedużą liczbą, łatwo obliczyć ile zarobiłby sprzedając pole. Maszyny rolnicze do uprawy pola? Tu ceny są już kosmiczne. Traktor, dobry traktor to koszt około 80 tysięcy złotych, opryskiwacz 30 tysięcy złotych, a brony 20 tysięcy złotych.

Przyda się także mini ładowarka za 100 tysięcy złotych oraz kombajn na 200 tysięcy złotych. Koszty są horrendalne. A gdzie reszta? Trzeba zakupić środki ochrony roślin, jedzenie dla zwierząt. Cena niejednego gospodarstwa sięga ponad miliona złotych.

https://ciechagro.pl/pl/produkty/srodki-ochrony-roslin/produkty-chwastobojcze/szabla-480-ec obornik