Bez wątpienia posiadanie ogrodu to przywilej osób, które mogą poszczycić się posiadaniem działki, domu lub podwórka. Prawdą jest, że nawet kilka metrów kwadratowych wolnego do zagospodarowania terenu można zamienić w mały ogród z bajki. Do tego potrzebne są nam jednak przede wszystkim chęci. To właśnie pełne zaangażowanie, troska i systematyczność są sprzymierzeńcami zadbanych i pięknych ogrodów. Samo wybranie czy też zasadzenie interesujących nas kwiatów i drzew na nic się nie zda, jeśli nie poświecimy im swojego czasu pielęgnując je. Warto o tym pamiętać i zdecydować się na założenie ogrodu kiedy sami przed sobą przyznamy, że mamy na to czas oraz chęci. Tylko tak uda się nam bowiem osiągnąć upragniony cel w postaci pachnącego i zielonego kawałka zieleni na naszym podwórku lub działce. Posiadanie własnego ogrodu ma wiele korzyści, wśród których można wymienić chociażby dostęp do świeżych ciętych kwiatów latem lub też drzew i krzewów owocowych. Poza tym, zieleń da nam cień i ukojenie w upalne dni, a dodatkowo będzie stanowiła osłonę przed dużym wiatrem.

Ogród to również miejsce spotkań z bliskimi, które to odbywać mogą się nie tylko w formie pikników ale też przy stole w altanie. Nie da się ukryć, że posiadacze psów marzą o posiadaniu podwórka z ogrodem, w którym to czworonogi mogą swobodnie biegać i bawić się. Choć bardzo ważne są wspólne spacery z psem, w czasem wypuszczenie go na zewnątrz w ciągu dnia jest o wiele wygodniejsze. Bez wątpienia ogród marzy się nie tylko miłośnikom roślinności, ale też każdemu kto chce stworzyć swoją własną domową oazę zieleni. Jest on w końcu azylem, w którym można odpocząć i odstresować się po ciężkim dniu.

Własny ogród – o czym warto pamiętać?

Decydując się na założenie ogrodu powinniśmy przede wszystkim spróbować go zaplanować. Choć początkowo może się to wydawać dość trudnym zadaniem, znacznie ułatwi to późniejsze prace nad samym ogrodem. Kluczową kwestią są przede wszystkim decyzje dotyczące tego jakie rośliny zamierzamy posadzić. Ogranicza nas w tym nie tylko metraż działki, ale też gleba i inne warunki atmosferyczne.

To właśnie one powinny być kluczowe podczas dobierania konkretnych roślin, ponieważ dzięki temu zagwarantujemy sobie florę dopasowaną do naszych możliwości. Wiele osób daje się niestety skusić na piękne okazy drzew i krzewów, które potem marnieją z powodu niewłaściwych warunków. Rozlokowanie konkretnych gatunków jest niebywale istotne, ponieważ niektóre rośliny nie powinny ze sobą sąsiadować. Najłatwiej jest przyjąć system, który zakłada że konkretne grupy sadzone są obok siebie. Warto zatem wydzielić obszar na rabaty kwiatowe, warzywa, drzewa owocowe, krzewy, a także inne wymarzone przez nas okazy. Pozwoli to na zachowanie względnego ładu oraz nieco ułatwi pielęgnację całego ogrodu. Rośliny z tych samych grup bardzo często wymagają bowiem bardzo podobnej opieki, przez co z pewnością nie zapomnimy o żadnej z nich. Dodatkowo, zwłaszcza wzdłuż grządek z warzywami czy też rabat kwiatowych dobrze jest wyłożyć ścieżki. Pozwolą na swobodne przemieszczanie się oraz znacznie ułatwią pielęgnację.