Drzewa to bez wątpienia podstawowy element kompozycji każdego ogrodu, który to decyduje w głównej mierze o jego charakterze i stylistyce. Latem dają nam cień, natomiast jesienią zachwycają grą barw. Warto sadzić drzewa przede wszystkim dlatego, że oczyszczają powietrze. Ich korony zatrzymują bowiem kurz, niektóre toksyczne gazy a także metale ciężkie. Decydując się na chociażby kilka drzewek nie tylko poprawiamy komfort przebywania na własnym podwórku, ale też przykładamy się nieco do ogólnego polepszenia jakości powietrza.

Dodatkowo, należy też wymienić oczywistą kwestię, jaką jest produkcja przez drzewa tlenu oraz pochłanianie dwutlenku węgla. Procesy te zwiększają wilgotność otoczenia, a dzięki temu przyczyniają się do poprawy mikroklimatu. Małe ogrody mogą czerpać z wielu dobrodziejstw jakie oferują im bogate korony drzew. W przypadku posadzenia przy tarasie mogą one chociażby zastępować dach, markizę lub parasol ogrodowy. Zagwarantują nam cień i przyjemny klimat w ciepłe dni, zimą natomiast ochronią nieco od wiatru i opadów.

Z punktu widzenia aranżacji ogrodów drzewa pełnią bardzo istotną funkcję estetyczną. Są one przede wszystkim świetnym tłem dla innych roślin, zwłaszcza tych o intensywnym zabarwieniu. Stworzenie kompozycji ogrodowej jest zatem dość łatwym zadaniem, które to wymaga jedynie zwinnego poruszania się między gatunkami roślinności i umiejętnym zaplanowaniu jej posadzenia.

Pielęgnacja drzew w małym ogrodzie

Choć dla wielu osób uprawa drzew w niewielkim ogrodzie może wydawać się dość skomplikowana i trudna, nic bardziej mylnego. Punktem wyjścia jest przede wszystkim dobre zaplanowanie prac oraz organizacja całej przestrzeni.

Przede wszystkim należy zacząć od przygotowania miejsca, w którym będzie zasadzone drzewo. Warto przekopać glebę na głębokość i szerokość odpowiadającą dwukrotności bryły korzeniowej kupionego przez nas okazu. Dodatkowo, możemy też od razu użyźnić ją kompostem lub nawozem, zwłaszcza gdy ziemia jest mało urodzajna lub zniszczona na przykład po budowie. Co ciekawe, warto też dodać do gleby szczepionkę mikroryzową, która zawiera strzępki grzybów żyjące w naturalnym środowisku w symbiozie z drzewami. Sprawiają one, że drzewa pobierają więcej wody wraz z minerałami, lepiej rosną, a także są nieco bardziej wytrzymałe na różne warunki atmosferyczne, takie jak mróz lub susza.

Podczas sadzenia musimy upewnić się, że dla danego gatunku jest na to odpowiednia pora roku. Bardzo często to właśnie tego typu niedociągnięcia powodują, że dane rośliny się nie przyjmują i marnieją. Wyższe okazy warto ustabilizować, na przykład poprzez przywiązanie do palików. Samo dobieranie gatunków drzew powinno jednak być podstawowym zadaniem, zanim jeszcze pomyślimy o ich sadzeniu. W przypadku niewielkiego ogrodu musimy kierować się przede wszystkim rozmiarem, jaki może osiągnąć dane drzewo.

Poza tym, mogą one pełnić też inne role – ocieniać taras czy też być istotnym elementem kompozycji. Wśród najpopularniejszych gatunków drzew, które z pewnością sprawdzą się w małym ogrodzie można wymienić grab pospolity, kasztanowiec czerwony a także olszę czarną.

https://www.kuchennepromocje.pl/96-porcelana-ambition-fala choroby-narzadow-zmyslu.faktymity.com.pl